دکتر محسن سلیمانی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مو و ریزش مو / داروهای موضعی برای درمان طاسی

داروهای موضعی برای درمان طاسی

تولید هورمون های آندروژنیک مانند دی‌هیدروتستوسترون از عواملی است که باعث طاسی الگوی مردانه می‌شود.

کلینیک بهین اصفهان یکی از مراکز تخصصی درمان ریزش مو به روشهای دارویی، لیزری و کاشت مو است که با سالها تجربه در این زمینه قادر به ارائه بهترین و موثرترین خدمات به مراجعین گرامی می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.

دی هیدروتستوسترون

یک آندروژن (هورمون مردانه) است که بدن به طور طبیعی تولید می‌کند و یک محصول جانبی تستوسترون است، بدن مقدار کمی از تستوسترون ایجاد شده را به طور منظم به دی‌هیدروتستوسترون تبدیل می‌کند. دی‌هیدروتستوسترون در کودکی و بلوغ، هورمونی مهم برای کمک در شکل گیری ویژگی های مردان مانند موهای بدن، دستگاه تناسلی، فرم فک، صدا و سایر ویژگی های مردانه است. دی‌هیدروتستوسترون توسط آنزیم 5α--ردوکتاز تولید می‌شود. این آنزیم مسئول تبدیل تستوسترون در گردش خون به دی‌هیدروتستوسترون است. علاوه بر این کمک می‌کند دستگاه تناسلی مرد و خصوصیات جنسی ثانویه را در بلوغ تشکیل دهد.

هنگامی که دی‌هیدروتستوسترون به فولیکول های مو متصل شود، باعث کوچک شدن و ضعیف شدن فولیکول می شود و رشد مو را کند کرده و در نهایت تولید موهای جدید را متوقف می‌کند. برای برخی از مردان، دی‌هیدروتستوسترون مسئله مهمی نیست. آزادانه در بدن آنها گردش می کند بدون اینکه به هیچ وجه روی موهای آنها تأثیر بگذارد. با این حال، برخی از مردان به دی‌هیدروتستوسترون بسیار حساس هستند و متوجه ریزش مو می شوند. هرچه فولیکول های مو نسبت به دی‌هیدروتستوسترون حساس تر باشد، سریعتر متوجه نازک شدن و ریزش مو می شود. هورمون DHT ناگهانی بر روی فولیکول های مو اثر نمی کنند بلکه آغاز ریزش موهای سر، به مرور زمان اتفاق می افتد.

درمان طاسی با دارو

آلوپسی آندروژنیک

به ریزش مو در مردان جوان یا میانسال آندروژنیک آلوپسیا یا ریزش موی مردانه گفته می شود. امروزه مردان زیادی درگیر ریزش مو در جلو سر یا قسمتی از سر خود هستند. دلایل این نوع ریزش مو، متعدد است. پس از دوران بلوغ در پسران، معمولا موهای سر آنها کم کم نازک می شوند و فولیکول های مو مستعد ریزش در سنین بالا میشوند. البته با مراقبتهایی و تکنیک هایی تا حد زیادی جلوی ریزش موهای سر مردان گرفته شده است. استفاده از داروهای موضعی برای درمانهای ابتدایی ولی در مواردی که ریزش شدید باشد، از روش های کاشت مو و یا ترمیم مو جلوی آن گرفته میشود. تاکنون سه دلیل برای طاسی و ریزش موی مردانه شناسایی شده که عبارتند از:

سابقه خانوادگی (ژنتیک)

اگر یکی از اعضای خانواده (پدر یا مادر یا هر دو) سابقه ریزش مو داشته باشند، در دوره ای از زندگی، طاسی با الگوی مردانه را تجربه میکنند. ریزش مو در هر یک از خانواده های والدین، احتمال بیشتری داردکه شما دچار ریزش مو شوید. ژن ریزش مو به تنهایی به تنهایی دلیل ریزش شدید و طاسی نیست بلکه عوامل تاثیرگذار دیگر از جمله بالاتر رفتن سن و هورمون ها و بی توجهی به موها در این زمینه بسیار تاثیر گذار است و ژن زمینه ریزش بیشتر موها را فراهم میکند. در حال حاضر بهترین روش برای برطرف کردن مشکل کسانی که دارای این ژن هستند، روش های کاشت مو میباشد.

سن

هرچه موها بیشتر در معرض دی‌هیدروتستوسترون قرار بگیرد، احتمال ریزش مو بیشتر می شود. طاسی در مردان با ورود به 40 ، 50 و 60 سالگی بیشتر رخ می دهد. میزان تاثیرگذاری هورمون به داشتن ژن ریزش مو و سن فرد است. کسانی که دارای این ژن هستند معمولا ریزش موهایشان تا قبل از سی سالگی شروع می شود. آمار ریزش موی مردانه در کشورهای مختلف نشان می دهد که آندروژنیک آلوپسیا عامل بیشتر ریزش موها در مردان سراسر جهان است و کاشت مو برای این افراد بهترین درمان بشمار می رود.

استرس

استرس و فشار عصبی این روزها در بین مردم زیاد است. استرس ممکن است منجر به تشدید ریزش مو شود ولی تنها عامل طاسی و ریزش موهای سر نیست. افرادی که بطور ارثی دارای ژن ریزش مو هستند و یا سن بالایی دارند، استرس ممکن است منجر به نوعی از ریزش مو به نام افلیویوم شود اما این نوع ریزش مو مختص مردان و دائمی نیست.

داروها

داروهایی که تولید تستوسترون یا دی‌هیدروتستوسترون را افزایش می‌دهند، طاسی الگوی مردانه را تسریع میکنند.

بیماریهای مختلف

بیماری های مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید، لوپوس و عفونت های قارچی باعث ریزش مو میشوند.

کمبود آهن و مواد مغذی

فقر آهن ناشی از کمبود گلبول قرمز در خون بسیار شایع است و عدم اکسیژن رسانی به مو می تواند باعث ریزش مو شود

تشخیص طاسی الگوی مردانه

برای تشخیص طاسی الگوی مردانه معمولاً نیازی به انجام نمونه برداری نیست، متخصص تاریخچه طاسی خانوادگی شما را ارزیابی می‌کند. اکثر متخصصان، طاسی الگوی مردانه را با استفاده از مقیاسی که دارای نمودارهای مرجع برای انواع الگوهای ریزش مو است، بررسی می‌کنند. هرچه زودتر طاسی با الگوی مردانه را درمان کنید، راحت‌تر ریزش مو را متوقف کرده و موهای خود را حفظ میکنید.

آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

داروهای موضعی برای درمان طاسی

فیناستراید

از طاسی الگوی مردانه در سطح هورمونی جلوگیری می‌کند. این دارو تولید 5-الفا ردوکتاز( آنزیمی که تستوسترون را به دی‌هیدروتستوسترون در بدن تبدیل می‌کند) را مهار می‌کند.

ماینوکسیدیل

با تحریک فولیکول های مو برای ورود به مرحله رشد، افزایش جریان خون در موها و کمک به انتقال مواد مغذی ضروری به فولیکول ها باعث رشد مو می شوند. برخلاف فیناستراید، ماینوکسیدیل بر دی‌هیدروتستوسترون تأثیر نمی‌گذارد و هیچ تأثیری بر تولید هورمون ها ندارد. استفاده از محلولهای موضعی، عوارض و اثرات جانبی بر بدن می گذارد.

کاشت ابرو در کلینیک بهین اصفهان با مطلوب ترین نتایج و مناسب ترین قیمت انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت هماهنگی یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین
تلفن : 36290689 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

از چه روشهایی برای جلوگیری از ریزش مو استفاده میشود؟

کربوکسی تراپی مو روش موثر درمان ریزش

بهترین داروهای درمان ریزش موی سر چیست؟

لیزر درمانی برای درمان ریزش مو چیست؟

کاربرد و مزایای مزوتراپی مونظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاربرد لیزر جنسیسکاربرد لیزر جنسیس

با افزایش سن و مراقبت های نادرست، پوست دچار لکه و چین‌ وچروک می شود. با استفاده از متدهای جدید جوانسازی پوست می توان به نتایج فوق العاده‌ ای در این زمینه رسید. یکی از معروف ترین انواع لیزرهای غیر تخریبی با نام لیزر جنسیس با طول موج بیش از هزار نانو متر بدون اینکه آسیب و تخریبی به بافت پوست وارد کند، ... ادامه مطلب

دلایل کم پشتی ریش و سبیل و روش پر پشت کردندلایل کم پشتی ریش و سبیل و روش پر پشت کردن

پرپشت کردن ریش و سبیل یکی از موضوعات مربوط به زیبایی و ظاهر است که برخی از مردان به دنبال راهکارهایی برای آنها هستند. در گذشته راهی برای اصلاح کم پشتی ریش و سبیل وجود نداشت؛ اما با پیشرفت‌ های صورت گرفته روشهای مختلفی جهت درمان این عارضه وجود دارد که در ادامه معرفی میگردد. ... ادامه مطلب

کربوکسی تراپی مو روش موثر درمان ریزشکربوکسی تراپی مو روش موثر درمان ریزش

کربوکسی تراپی یکی از روش‌ های درمانی غیرتهاجمی (بدون جراحی) است که با استفاده از تزریق گاز دی‌اکسید کربن به لایه‌ های زیر پوستی به رفع مشکلات پوست و مو می‌ پردازد. ... ادامه مطلب

مدت زمان رشد مو بعد از کاشتمدت زمان رشد مو بعد از کاشت

ریزش موی موقت پس از انجام کاشت مو شایع است و این یک عارضه جانبی موقت ناشی از کاشت مو می‌ باشد. به طور کلی ریزش موهای کاشته شده 2 الی 3 هفته بعد از عمل شروع می‌ شود و راه را برای رشد موهای جدید باز می‌ کند. رویش جدید موها در حدود 8 تا 12 ماه پس از کاشت موی طبیعی ادامه خواهد داشت. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465