دکتر محسن سلیمانی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مزوتراپی و پی آر پی / تزریق PRP برای حفظ فولیکول ها پس از کاشت مو

تزریق PRP برای حفظ فولیکول ها پس از کاشت مو

امروزه کاشت مو ممکن است در یک جلسه کاشت وسیع یا در چندین جلسه طی چند هفته یا چند ماه انجام شود. در جلسه‌ی کاشت وسیع، تمامی مراحل کاشت فقط در یک جلسه انجام می‌پذیرد. برداشتن فولیکول‌های مو از منطقه‌ی دهنده (بانک مو) از پوست پشت سر بیمار و قرار دادن فولیکول‌های برداشته‌شده در منطقه موردنیاز. این مراحل همگی در یک جلسه و تنها چند ساعت انجام می‌شود. طی ٣ تا ۶ ماه بعد از پیوند، بیشتر فولیکول‌های پیوند شده در محل جدید خود رشد می‌کنند اما دراین‌بین ممکن است پیوند برخی از فولیکول‌ها موفقیت‌آمیز نباشد و رشد نکنند. جستجوی راهی برای افزایش بقای فولیکول‌های موهای پیوندیافته و تسریع بهبودی با حداقل زخم بعد از پیوند، منجر به آزمودن پی آر پی شد.

پی آر پی به عنوان روشی طبیعی برای درمان ریزش مو و جوانسازی پوست؛ در کلینیک بهین اصفهان قابل انجام می‌باشد. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 36290689 - 031 اقدام فرمایید.

PRP پلاسمای خونی است که غلظت پلاکت‌ها چندین برابر بیشتر از خون معمولی است. PRP اتولوگ است، به این معنی که از بدن خود بیمار تهیه می‌شود. این مشابه روشی است که بیمار قبل از عمل جراحی خون خود را اهدا می‌کند و در صورت نیاز به انتقال خون، بجای استفاده از بانک خون بیمارستان از خون خود بیمار استفاده می‌شود. مثال دیگر برداشتن و پیوند پوست خود بیمار برای یک عمل جراحی پلاستیکی است. ازآنجاکه PRP اتولوگ است، هیچ‌گونه پتانسیلی برای ایجاد واکنش ایمونولوژیک خارجی را ندارد. PRP ازلحاظ ایمونولوژیک (ایمن شناختی) خنثی است.

پیشرفت‌های تکنولوژی باعث شد که آماده‌سازی PRP سریع‌تر و مؤثرتر واقع شود و افزایش استفاده از پی آر پی در تخصص‌های جراحی شروع شود. جراحی‌ترمیم مو نیز یکی از حوزه‌هایی بود که با پیشرفت تکنولوژی استفاده از PRP در آن آغاز گردید.

پی آر پی مو مکمل درمان کاشت مو
قابلیت استفاده از PRP برای بهبود و تسریع رشد مو بعد از کاشت مو در چهار برنامه‌ی کاربردی‌محور متمرکز می‌شود:

بین مدت‌زمانی که فولیکول‌های مو از قسمت دهنده‌ی پوست سر برداشته‌شده و به ناحیه گیرنده پیوند زده می‌شوند، این فولیکول‌های مو به دلایل مختلفی آسیب می‌بینند:
کمبود رطوبت: اگر فولیکول‌های اهداشده حین برداشت و پیوند به‌اندازه‌ی کافی مرطوب نشوند.
کمبود اکسیژن و مواد مغذی به دلیل خارج شدن از جریان خون در مدت‌زمان برداشت تا کاشت مو.

تغییرات دما و اسید/قلیایی در محیط فولیکول

آسیب‌های عروقی وقتی‌که فولیکول‌های اهدایی شده به مناطق گیرنده پیوند داده می‌شود و باید مجدداً خون‌رسانی شود. یک روش متداول برای حفظ قابلیت زنده ماندن فولیکول موهای برداشته‌شده در طی دوره‌ی انتقال، نگه‌داشتن آن‌ها در محلولی است که محیط مناسب با دمای مناسب، تعادل شیمیایی و تأمین مواد مغذی را فراهم کند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که افزودن پی آر پی به محلول نگه‌دارنده، زنده ماندن فولیکول را در طی و بعد از کاشت مو بهبود می‌بخشد، بهبود بافتِ پس از پیوند را تقویت می‌کند و رشد مو را در فولیکول‌های پیوند شده تقویت می‌کند. رویکردی که برخی محققان از آن حمایت می‌کنند، قرار دادن فولیکول موهای اهداشده در PRP آماده‌شده درست قبل از پیوند است.

محققان گزارش کرده‌اند که PRP به دلیل اثر عوامل رشد پلاکتی بر روی سلول‌های بنیادی فولیکول مو باعث رشد مو از فولیکول‌ها می‌شود. عامل‌های رشد پلاکت باعث می‌شوند سلول‌های بنیادی فولیکول از حالت خفته و غیرفعال به حالت فعال و بیدار تغییر یابند که روند تولید مو را شروع می‌کند.

طی روندترمیم بافت و بهبودی بعد از جراحی، عوامل رشدی که در پلاکت‌ها ذخیره‌شده‌اند در منطقه آسیب‌دیده آزاد می‌شوند و باعث ترمیم و بهبود بافت‌ها می‌شوند. عوامل رشد فردی مانند PDGF برای ترمیم زخم در بیماران بستری‌شده‌ی جراحی، توسط جراحان در بیمارستان مورداستفاده قرار می‌گیرد. دلیل استفاده از PRP در کاشت موی سرپایی استفاده از مجموعه کاملی از عوامل رشد مرتبط با پلاکت در جهت بهبود و به حداقل رساندن تشکیل زخم و همچنین برای افزایش حداکثر رشد مو در فولیکول‌های پیوند شده است.

محققان پس از توجه به افزایش رشد موهای پیوند شده پس از استفاده از PRP، مطالعاتی درباره افزایش اثربخشی PRP بر روی فولیکول موهای خفته که پیوند نشده‌اند انجام دادند. این تحقیق این فرضیه را مطرح کرد که عوامل رشد پلاکت‌ها می‌توانند فولیکول‌های خفته مو را بیدار و تولید موهای جدید را آغاز کنند. پس از آسیب کوچک روی پوست سر برای تحریک پلاکت‌ها پی‌درپی در محل موردنظر تزریق گردید. با این کار رشد و قطر مو طی چهار ماه آینده افزایش یافت و ریزش مو قطع گردید.

آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

ایمنی، عوارض و موارد منع استفاده از پی آرپی

PRP از نظر ایمونولوژیک خنثی است و هیچ خطری مثل آلرژی و حساسیت شدید را ندارد.
تکنیک استریل باید در هر مرحله از تهیه و استعمال PRP رعایت شود. تکنیک استریل به‌خصوص در بیمارانی که مستعد عفونت هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
یک دوره‌ی کوتاهی ممکن است که بیمار پس از تزریق ژل PRP، دچار التهاب در ناحیه زخم شود.
برخی از شرایط پزشکی ممکن است که استفاده از پی‌آر‌پی را منع کند. بسیاری از این موارد منع مصرف، مطلق نیستند؛ زیرا شرایط از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. بهتر است که در صورت استفاده از پی آر پی سؤالاتتان را با پزشک ترمیم مو مطرح کنید.

مرکز پیوند موی بهین، یکی از بهترین کلینیک های کاشت مو در اصفهان است. در این مجموعه مجهز، کاشت ابرو و مو، ریش و سبیل با روشهای مختلف قابل انجام خواهد بود. نتایج کاشت مو در این مرکز به دلیل بکارگیری تجهیزات مدرن و بالا بودن سطح تجربه و دانش پزشک، رضایت بخش و مطلوب می‌باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین
تلفن : 36290689 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

پی آر پی در چه مواردی کاربرد دارد؟

پی آر پی در درمان سیاهی و گودی دور چشم چه نقشی دارد؟

پی آر پی یا مزوتراپی بیولوژیک چه روشی است؟

برای تقویت مو مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی؟نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان لکه های ماه گرفتگی مادرزادیدرمان لکه های ماه گرفتگی مادرزادی

لکه های مادرزادی، لکه های رنگی هستند که در زیر یا روی پوست دیده می شوند و از هنگام تولد وجود داشته اند. لک های مادرزادی در اندازه و شکل های متفاوت وجود داشته و می توانند آبی، سیاه، قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای، صورتی، قرمز، بنفش و سفید باشند. در این به معرفی روش های درمان لک ماه گرفتگی پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

چگونگی مصرف و نحوه عملکرد ضد آفتابچگونگی مصرف و نحوه عملکرد ضد آفتاب

یکی از عوامل مخرب پوست، تابش مستقیم نور خورشید روی پوست می باشد.کرم ضد آفتاب در اصل سدی است که از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. در این بخش به معرفی فواید ضد آفتاب برای پوست پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل چه سنی است؟بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل چه سنی است؟

به طور کلی سن مناسب کاشت ریش و سبیل در مردان بعد از اتمام دوران بلوغ آنها می باشد که در هر فرد ممکن است متفاوت باشد که با معاینه و بررسی توسط پزشک مشخص می شود. سن 25 سالگی زمانی است که فرد از دوران بلوغ عبور کرده و حالت کلی ریش و سبیل خود را به دست آورده است. ... ادامه مطلب

تزریق PRP برای حفظ فولیکول ها پس از کاشت موتزریق PRP برای حفظ فولیکول ها پس از کاشت مو

مدتی بعد از کاشت مو، بیشتر فولیکول‌های پیوند شده در محل جدید خود رشد می‌کنند اما دراین‌بین ممکن است پیوند برخی از فولیکول‌ها موفقیت‌آمیز نباشد و رشد نکنند. جستجوی راهی برای افزایش بقای فولیکول‌های موهای پیوندیافته و تسریع بهبودی با حداقل زخم بعد از پیوند، منجر به آزمودن PRP شد ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465