دکتر محسن سلیمانی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / کاشت مو / آیا بعد از کاشت مو تراکم دوران نوجوانی به موها بازمی گردد؟

آیا بعد از کاشت مو تراکم دوران نوجوانی به موها بازمی گردد؟

کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهداکننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند. اگرچه روش‌های کاشت مو برای بیمارانی که این گزینه را انتخاب کرده‌اند به طور مداوم موفقیت‌آمیز بوده؛ اما همیشه نگرانی‌هایی در مورد نتیجه نهایی و مناسب بودن کاشت مو وجود دارد. در اکثر مواقع به دلیل وجود تصورات غلط رایج در مورد روش‌های پیوند، این نگرانی‌ها در افراد متقاضی به وجود می‌آید.

عمل کاشت مو برای کسب نتایج مطلوب، نیازمند مهارت و تجربه پزشکی است که اقدام به این جراحی می‌نماید. به همین دلیل توصیه می‌شود؛ کاشت مو را نزد پزشکان مجرب و مراکز مجازی مانند کلینیک بهین در اصفهان انجام دهید. این مرکز با سالها تجربه در زمینه کاشت مو، و ارائه نتایجی فوق العاده در این زمینه، یکی از تخصصی ترین کلینیک های کاشت مو در اصفهان می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.

مهم‌ترین تصورات رایج اشتباه در مورد کاشت مو به شرح زیر می‌باشند:

1- کاشت مو کاملاً بی‌خطر است.

کاشت موی ایمن، برداشت پیوندهای مناسب از نقطه‌ای از پوست سر است که موهای کافی دارد و قرار دادن آن در محلی که دچار طاسی و ریزش مو می‌باشد. این نوع جراحی در صورتی ایمن است که در بیمارستان یا مطب پزشک متخصص، با بی‌حسی موضعی و یا با بی‌حسی عمومی انجام شود. برای کاشت مو مانند هر روش جراحی دیگر امکان بروز عوارض جزئی وجود دارد که اگر توسط پزشک متخصص انجام شود و مراقبت‌های بعدی به درستی صورت گیرد. این عوارض محدود در دوره نقاهت کوتاهی (حداکثر ده روز) برطرف خواهند شد. البته کاشت مو اگر در مراکز معتبر و زیر نظر پزشک متخصص انجام نشود عوارض بسیاری خواهد داشت که ممکن است نتیجه نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.

تصورات غلط در رابطه با کاشت مو

2- بعد از کاشت مو تراکم دوران نوجوانی به موها بازمی‌گردد.

اگر به تراکم موهای طبیعی پوست سر نگاه کنید، می‌بینید که در بین افراد با شرایط زندگی، نژاد، جغرافیای زندگی و وضعیت جسمی مختلف، متفاوت است. تراکم موهای کاشته شده در افراد به تعداد پیوندها بستگی دارد و انتظار داشتن موهایی بسیار پرتراکم مانند وضعیت اولیه و یا بیشتر، خواسته‌ای غیرمنطقی می‌باشد. کاشت مو اگر در مرکز معتبر و با تکنیک‌های مناسب هر متقاضی انجام شود، پس از گذشت زمانی حدود یک سال نهایتاً 70 تا 80 درصد موهای ریخته شده را برمی‌گرداند.

3- کاشت مو در هر سنی قابل انجام است.

از نظر فنی هیچ سن «درست» یا «غلط» برای پیوند مو وجود ندارد تا زمانی که بیمار ریزش مو داشته، بانک موی سالم و کافی داشته و فاقد منع مصرف پزشکی یا جراحی زمینه‌ای باشد، در واقع می‌تواند کاشت مو انجام دهد. به توصیه متخصصین حداقل سن برای کاشت مو 25 سال می‌باشد؛ زیرا تا پیش از این سن الگوی ریزش موی افراد هنوز مشخص نشده و در سنین بالاتر ممکن است ریزش موی او پیشرفت کند. حداکثر سن برای کاشت مو با توجه به وضعیت جسمانی افراد متفاوت است و معمولاً تا سن 70 سالگی به شرط سلامتی کاندید مناسبی شناخته می‌شوند.

4-کاشت موی طبيعی سرطان‌زا است.

اين مسئله به هيچ عنوان صحت ندارد و اصولاً ماهيت انجام کار در کاشت موی طبيعی طوری است که هيچ ارتباطی با عوامل سرطان‌زای پوست ندارد. مهمترين عوامل دخيل در سرطان پوست عبارتند از: ژنتيک، برخی مواد معدنی مثل آرسنيک و سيليکون، اشعه آفتاب، هیدروکربن‌های کارسينوژن و بعضی از بیماری‌های ارثی.

5-پس از کاشت موی طبيعی سردردهای بدی به وجود می‌آید.

با متدهای قديمی (که از لوازم غیر ظریف استفاده می‌شد) گاهی سردردهايی پس از کاشت مو به وجود می‌آمد؛ اما با تکنیک‌های مدرن امروزی و بهره‌گیری از ابزار میکروسکوپیک و بسيار ظريف اين مسئله منتفی شده است. درحقيقت اگر فرد دچار سردردهای ميگرنی باشد با کاشت موی طبيعی ميزان سردرد وی کاهش پيدا می‌کند. البته در 2-1 شب اول پس از کاشت مو امکان وجود سردرد خفيف (مثل هر عمل ديگر) می‌رود که با مسکن‌های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پيش نمی‌آید.

6-با کاشت موی طبيعی از ريزش موهای موجود فرد (موهايی که در حال حاضر وجود دارند) هم جلوگيری خواهد شد.

مشخص است که کاشت مو برای وضعيت فعلی طاسی بيمار انجام شده و درمان دیگری جز تجويز داروهايی مثل ماينوکسيديل و فيناسترايد (اگر اثر کنند) برای ریزش موهای موجود فرد نمی‌توان انجام داد. ريزش يا عدم ريزش موهای فرد در آينده در رابطه با وضعيت ژنتيکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ايشان ندارد.

لازم به ذکر است که اگر کاشت مو توسط افراد فاقد صلاحيت علمی برای انجام اين کار حساس انجام شود احتمال آسيب رسيدن به موهای موجود فرد وجود داشته و ممکن است اين موها دچار ريزش شوند؛ ولی در هر حال ريزش موی ژنتيکی وی تحت‌الشعاع قرار نمی‌گیرد و سیر خود را طی می‌کند.

7-تا هر مقداری که فرد تمايل داشته باشد می‌توان خط رويش مو در جلوی سر را پايين آورد.

خط رويش مو در جلوی سر در حقیقت يک نوار باریک از پوست سر بوده که حد فاصل پوست بدون موی پيشانی با پوست کاملاً پرموی نواحی پشت اين نوار است. طراحی اين خط يکسری محاسباتی داردکه رعايت آنها برای حصول نتيجه خوب و طبيعی بسیار مهم است. از خط رويش مو در جلوی سر تا انتهای چانه را می‌توان به سه قسمت مساوی تقسيم کرد که عبارتنداز:

الف) از خط رويش مو تا ناحيه بين دو ابرو

ب) از ناحیه بين دو ابرو تا نوک بينی

ج) از نوک بينی تا انتهای چانه.

اين فواصل به طور نرمال 9 7 سانتيمتر می باشند. رعايت دقيق اين محاسبه در طبیعی نشان داده شدن خط موی جديدی که برای بیمار درست می‌شود، نهايت اهميت را دارا می‌باشد. فاکتورهايی که در طراحی مناسب و صحيح خط موی جلوی سر از سوی پزشک لحاظ می‌شوند عبارتند از:

ميزان و نوع ريزش موی سر، سن فرد، شکل کلی سر بیمار، احتمال ريزش مو در آینده (و لذا نياز به جلسات بعدی کاشت مو) و انتظارات بيمار. اصرار بیمار به پايين آوردن زياد از حد اين خط يا گرد کردن بيش از معمول آن موجب غيرطبيعی شدن موهای جلوی سرمی گردد و نمای خوبی ندارد.

8-موها را می‌توان از پوست سر برداشت و در آزمايشگاه آنها را تکثير نمود.

اين مسئله فعلاً در حد تحقيقات و آزمايشگاه بوده و کاربرد عملی پيدا نکرده است. تحقیقاتی که در حال حاضر انجام می‌شود بیشتر روی این موضوع تکیه می‌کنند که تعدادی از موهای پشت سر فرد را گرفته و سلول‌های زایای ریشه مو را از آنها جدا می‌کنند. سپس این سلول‌ها در محیط کشت آزمایشگاه تکثیر پیدا کرده به طوريکه تعداد آنها به صدها هزار می‌رسد و در ضمن آنها را با عناصر دیگر ترکیب می‌کنند تا قدرت رشد آنها افزايش پيدا کند. بعداً این سلول‌ها به صورت زیر جلدی در نواحی طاس تزریق می‌شوند.

سلول‌های تزریق شده تبدیل به موهای جدید گردیده و طاسی فرد برطرف می‌شود. به اين متد جديد درمانی، روش FCI گفته می‌شود. اين روش جديد می‌تواند هم برای رشد و ضخيم شدن مجدد موهای ضعيف شده قبلی فرد مورد استفاده قرار گرفته و هم باعث رشد موهای جديد در مناطق کاملاً طاس و بدون مو گردد. نظر به اينکه در اين روش محدوديت تعداد موهای قابل کاشت وجود ندارد لذا اين اميد هست که بتوان در يک فرد کاملاً طاس که فقط دارای تعداد اندکی مو در پشت سرش است، يک سر پر از مو به وجود آورد. با اين متد همچنين می‌توان برای خانم‌های دارای ريزش مو به‌صورت گسترده و پخش نيز کاشت مو انجام داد. البته تا رسیدن به نتیجه مطلوب هنوز راه زیادی باقی مانده و این تکنیک در حال حاضر کاربرد عملی پیدا نکرده است.

آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

9-از موی نواحی ديگر (به‌جز پشت و اطراف سر) شامل ريش، زیر بغل، منطقه تناسلی، سينه، پشت، شکم و دست و پا می‌توان به عنوان منطقه دهنده استفاده کرد.

موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت‌های ساختاری و اساسی با یکدیگر بوده و لذا نمی‌توان از موی هر ناحيه از بدن به جای موی سر استفاده کرد. بهترين مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحيه مشخصی از پشت و اطراف سر می باشد. موهای نواحی دیگر اگرچه از نظر تئوری می‌توانند مورد استفاده قرار گيرند؛ اما به دلايل زير به درد اين کار نمی‌خورند:

الف) برداشت مو از اين نواحی برای بيمار بسيار مشکل و دردآور بوده و ناراحتی زيادی ايجاد می نمايد.

ب) اسکار(جوشگاه) محل برداشت مو از نواحی ديگر برخلاف پشت سر(که در زيرخواب موهای بالای محل برداشت مخفی می‌شود) مخفی نشده لذا هميشه آشکار است.

ج) رشد موهای نواحی دیگر نسبت به موهای سر اغلب کمتر است، اين موها معمولاً نازک و دارای رنگدانه کمی بوده و به‌طورکلی از نظر مشخصات رشدی و ظاهری تفاوت‌های زيادی با موهای سر داشته و لذا عمدتاً مناسب کاشت مو در سر نمی باشند.

د) ميزان هرزرفتن (پِرت) موهای نواحی ديگر هم در زمان برداشت و هم در حين کاشت نسبت به موهای پشت سر بالاتر است.

به اين دلايل بهتراست هميشه از موهای پشت سر به عنوان بانک مو استفاده نماييم و فقط در موارد استثنایی از موهای بدن استفاده کرد.

10-از موی ديگران می‌توان برای کاشت مو استفاده کرد.

به دليل عدم تطابق خصوصيات بافتی و سيستم ايمنی ما بين انسان‌های گوناگون در صورت استفاده از موهای شخص دیگر این موها پس زده می‌شوند و نمی‌گیرند.

11-کاشت موی طبيعی را می‌توان در هر سنی انجام داد.

با توجه به اينکه ريزش موی مردانه يک فرآيند دائمی و رو به گسترش می‌باشد و با در نظرگرفتن محدودیت‌هایی که در کاشت موی طبيعی وجود دارد بهتر است زمانی این کار را انجام دهيم که اولاً به اندازه کافی از موها ريخته شده باشد (تا به کاشت مو جواب خوبی بدهد) و ثانياً ريزش موی شخص به يک مرحله پايدار و تقريباً ثابتی رسيده باشد. حداقل سنی که معمولاً برای انجام کاشت موی طبيعی درنظرگرفته می‌شود ۳۰-۲۵ سالگی است.

12-کاشت مو با استفاده از لیزر بهتر از کاشت موی معمولی است.

برخی از پزشکان پس از انجام کاشت مو از لیزر برای بهبودی سریع‌تر زخم‌های موجود استفاده می‌کنند؛ ولی لیزر ارتباطی به تکنیک برداشت و کاشت مو (که مهم‌ترین قسمت‌های کاشت موی طبیعی را تشکیل داده و نتایج کاشت مو به انجام درست آنها وابسته است) نداشته و اگر کسی ادعا می‌کند که با استفاده از لیزر برای شما کاشت موی بهتری انجام می‌دهد، قصد فریب شما را داشته و ادعای ایشان کذب می‌باشد.

فرد متقاضی کاشت موی طبیعی در ذهن خود دارای یکسری تصورات و پیش‌داوری‌ها از کاشت موی طبیعی و نتایج آن است که معمولاً با واقعیات بسیار فاصله داشته و لازم است که ذهنیت وی با معاینه صحیح و مشورت روشن شده و متوجه واقعیت‌های امر گردد.

13-عمل کاشت مو دردناک است.

این عمل، سرپایی و با روش بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و تنها درد بیمار درد تزریق ماده بی‌حسی در ابتدای عمل است. در حقیقت ممکن است در طول عمل شما خواب باشید.

14-تعداد موهای برداشته شده از منطقه دهنده پس از کاشت در منطقه طاس بيشتر می شود و تراکم آن به مرور زمان افزايش می‌یابد.

تعداد موهای هر فرد پس از تولد زياد نشده و با گذشت زمان به‌صورت نرمال کاهش هم پيدا می‌کند. بنابراين هرتعداد مو که کاشته شود همان مقدار درمی‌آید و تغييری در تعداد آنها به وجود نخواهدآمد.

کاشت ابرو در کلینیک بهین اصفهان با مطلوب ترین نتایج و مناسب ترین قیمت انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت هماهنگی یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689 - 031 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین
تلفن : 36290689 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

آیا جای زخم و اسکار بعد از کاشت مو دائمی است؟

آیا کاشت مو به روش sut عوارض دارد؟

پیوند مو به روش FIT چگونه انجام میشود؟

کاشت مو به روش FUT یکی از بهترین روشها برای درمان آلوپسی

سوالات رایج کاشت مونظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا تزریق ژل نامرغوب عوارض دارد؟آیا تزریق ژل نامرغوب عوارض دارد؟

یکی از روش هایی که امروزه بسیاری از افراد برای افزایش زیبایی و طراوت پوست خود انجام می دهند، تزریق ژل می باشد. ... ادامه مطلب

تاثیر فوق العاده لیزر تراپی بعد از کاشت موتاثیر فوق العاده لیزر تراپی بعد از کاشت مو

پس از انجام عمل کاشت مو می توان از لیزر جهت تسریع فرآیند رشد موهای کاشته شده استفاده کرد. لیزر تراپی یکی از روش‌ های درمانی است که با استفاده از تابش پرتوی متمرکز عمل می‌ کند. ... ادامه مطلب

دوره نقاهت کاشت ریشدوره نقاهت کاشت ریش

ریش یکی از مسائلی است که آقایان به آن اهمیت زیادی می‌ دهند اما گاهی به دلایل بسیاری رشد نمی‌ کند یا بر اثر مشکلات ژنتیکی و هورمونی، اصلاً به مرحله رشد نمی‌ رسد.کاشت ریش یکی از روش های کاشت مو است که جهت درمان کسانی که دچار ریزش ریش شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. ... ادامه مطلب

بوتاکس چه کاربردهایی دارد و در چه نواحی تزریق انجام میشود؟بوتاکس چه کاربردهایی دارد و در چه نواحی تزریق انجام میشود؟

تزریق بوتاکس پرطرفدارترین مداخله زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می شود و با ایجاد فلج نسبی و موقت عضلات صورت باعث صاف شدن چین و چروک های صورت ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465