دکتر محسن سلیمانی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / تزریق ژل یا فیلر / بوتاکس و فیلر چه تفاوتهایی با هم دارند؟

بوتاکس و فیلر چه تفاوتهایی با هم دارند؟

یکی از پرطرفدارترین روش‌هایی که این روزها به منظور جوانسازی و بهبود ظاهر پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، تکنیک‌های تزریق هستند. استقبال مردم از این روش‌ها سبب شده تا روز به روز متدهای جدیدی عرضه و در بازار معرفی شوند. در این میان تزریق فیلر و بوتاکس بیشتر از هر چیزی توانسته در بین اغلب افراد محبوبیت زیادی پیدا کنند. همین موضوع نیز سبب ایجاد سردرگمی در افرادی شده که به دنبال روشی مناسب و ایده‌آل برای جوان کردن خود هستند. تصمیم نهایی در مورد اینکه کدام گزینه برای شما مناسب است باید بعد از انجام بررسی‌های لازم توسط پزشک گرفته شود.

برای اینکه بتوان به بهترین نتیجه بعد از انجام هر عملیات زیبایی بر روی پوست رسید به غیر از انتخاب پزشک و کلینیک معتبر، انتخاب روش صحیح نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل در این زمینه‌ نیز قبل از گرفتن تصمیم نهایی باید در مورد تفاوت تزریق بوتاکس و فیلر اطلاعات کافی حاصل شود. برای درمان چین و چروک‌های دینامیک (چروک‌ های ناشی از حرکات عضلات) بوتاکس انتخاب مناسب‌ تری خواهد بود. این چروک‌ها به طور طبیعی در اطراف دهان، چشم و ابرو ایجاد می‌شود و با افزایش سن عمیق‌ تر خواهند شد. تزریق بوتاکس، درمان مناسبی برای خطوط ریز ناشی از شکستن یا تجزیه کلاژن نیست که در این صورت از فیلر استفاده می شود.

شما می‌توانید برای تزریق ژل و بوتاکس به کلینیک بهین در اصفهان مراجعه نمایید. این مرکز با سالها تجربه در زمینه های مختلف پوست، کاشت مو ، زیبایی و لیزر می‌تواند نتایج بسیار درخشانی را به شما ارائه نماید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 36290689-031 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد بوتاکس

بوتاکس نوعی آرام‌ بخش عضلانی محسوب می‌شود. بوتاکس از طریق باکتری‌های تصفیه شده موجب منجمد و فلج شدن عضلات می‌شود و خطوط چین‌ و چروک‌ های ناشی از حالات صورت را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید از این روش برای درمان اختلالات عصبی که موجب ضعف عضلانی می‌شوند، استفاده کنید. همین‌ طور می‌توان گفت برای درمان میگرن و دیگر بیماری‌ ها به‌ کار گرفته می‌شود. مهم‌ترین کاربرد بوتاکس درمان چین‌ و چروک‌ های صورت است.
به طور طبیعی چین‌ و چروک‌ های صورت در اطراف چشم، دهان و بین ابروها ایجاد و با افزایش سن عمیق‌تر می‌شوند. تزریق بوتاکس در نزدیکی چین‌‌ و چروک‌ ها موجب شل شدن عضلات می‌شود. عدم امکان حرکت عضلات، موجب کاهش چین‌ و چروک‌ های دینامیک می‌شود. بوتاکس برای خطوط نازک در اثر شکست کلاژن پوست به‌کار گرفته نمی‌شود. متخصصان زیبایی، تزریق را داخل عضلات پوست انجام می‌دهند که موجب از بین رفتن چروک‌های خاص و درمان آنها می‌شود. فرایند تزریق تنها چند دقیقه طول می‌کشد و بعد از دوهفته تأثیرگذاری آن مشاهده می‌شود.

کاربرد فیلر

فیلر، ژل‌ هایی هستند که در برخی از نواحی به‌ دلیل افزایش سن نازک و خالی شده‌ اند را پر می‌کنند. به‌طورکلی با افزایش سن حجم چین‌وچروک در اطراف لب‌ها، چشم‌ها و گونه‌ها بیشتر می‌شود. معمولاً از این نوع تزریق برای درمان خط لبخند استفاده می‌شود، هرچند برای پرکردن حجم لب‌ها، گونه‌ها، حجم‌ دهی و زاویه‌ سازی فک و گونه نیز کاربرد دارد. در برخی از مواقع برای محو کردن اسکارهای پوستی بر روی دست از فیلرها استفاده می‌کنند. به طور معمول با ازبین‌رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی در پوست، چین‌وچروک‌ها ظاهر می‌شوند. با تزریق فیلر می‌توانید اقدام به تحریک کلاژن سازی پوست کنید. از آنجایی‌که فیلرها دارای انواع مختلفی هستند؛ بنابراین تأثیر و ماندگاری متفاوتی دارند. برخی از فیلرها دارای ماندگاری 6 ماه و بعضی دیگر تا 2 سال یا بیشتر طول می‌کشند.

روش های تزریق بوتاکس و فیلر

روش‌ها و متد‌های تزریق بوتاکس و تزریق ژل بسیار مشابه به یکدیگر هستند و تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. مراحل کار که در ادامه ذکر خواهد شد، اصولی‌ترین مراحل برای تزریق بوتاکس و تزریق ژل می‌باشند؛ اما ممکن است برخی از پزشکان سلیقه و متد خاص خود را داشته و کمی با روش ذکر شده تفاوت‌هایی داشته باشد.

بوتاکس و فیلر

مراحل تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس ابتدا پزشک معالج قبل از تزریق، ناحیه مورد نظر را با دقت معاینه و بررسی می‌کند تا مطمئن شود که تا چه میزان به داروی بوتاکس برای تزریق کردن نیاز بوده و باید به چه نقاطی تزریق شود تا نتیجه‌ای مطلوب و خوب برای شخص رقم بخورد. سپس پزشک با استفاده از یک داروی بی‌ حس‌ کننده موضعی، ناحیه هدف را بی‌حس می‌کند تا هنگام فرو کردن سرنگ به ناحیه مورد نظر دردی احساس نشود. در انتها با استفاده از سرنگ‌ های کوچک، داروی بوتاکس را به صورت هدفمند و با دقت و ظرافت بالا، به نواحی مورد نیاز تزریق می‌ نماید و به این صورت فرآیند تزریق بوتاکس به اتمام می‌ رسد.

مراحل تزریق ژل

در تزریق ژل نیز پزشک همانند مراحل و روش تزریق بوتاکس، ناحیه هدف را بررسی کرده و مقدار ژل مورد نیاز را تعیین می‌ کند. سپس با تزریق بی‌ حس‌ کننده به ناحیه مورد نظر، اندام هدف را بی‌ حس کرده و ژل را تزریق می‌کند.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس و فیلر

فرق فیلر با بوتاکس

بوتاکس بهترین گزینه برای چروک‌های ناشی از حرکت ماهیچه‌ها است؛ چرا که باعث کاهش تحرک و قابل مشاهده بودن آنها می‌شود. این چروک‌ ها زمانی ایجاد می‌ شوند که چهره در حال نشان دادن عواطف یا ایجاد حالت‌ ها است. ژل یا پرکننده‌های صورت برای چروک‌ های ثابت و غیر متحرک مناسب هستند که حتی زمانی که چهره شما آرام است و هیچ احساسی را نشان نمی‌دهد نیز قابل مشاهده‌ اند. این نواحی خالی و فرورفته هستند و اگر با پرکننده‌های پوست پر شوند، بسیار مفید خواهد بود. هر دو روش بوتاکس و تزریق فیلر (ژل) در جوانسازی پوست و رفع چروک های پوستی مؤثر می باشد؛ اما هر کدام دارای ویژگی های منحصر به خود هستند که با توجه به مشکلات پوستی هر فرد روش مناسب توسط پزشک اتخاذ می گردد. بوتاکس با فلج سازی عضلات و ژل با پر نمودن چین و چروک ها، مشکل پوست را رفع می نماید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

بوتاکس سم بوتولونیوم نوع A می باشد که عضلات و عصب های حرکتی ناحیه تزریق را ریلکس یا اصطلاحاً فلج نموده و منجر به رفع چین و چروک می گردد. نتیجه تزریق بوتاکس معمولاً پس از 2 هفته کاملاً قابل مشاهده می باشد در تزریق ژل که نوعی پرکننده یا فیلر محسوب می شود خطوط پوستی و ناهمواری های پوستی نیز مسطح می گردد و همچنین گاهی به منظور حجم دهی مورد استفاده قرار می گیرد. ژل های پرکننده انواع مختلفی دارد که جهت تزریق در مناطق مختلف پوست استفاده می شود و تفاوت آنها در ساختار مولکولی می باشد. برخی ژل ها به منظور پرکردن خطوط اخم و لبخند و ... به کار می رود و برخی دیگر جهت حجم دهی لب و... که با توجه به موضع تزریق ژل مناسب استفاده می گردد. نتیجه تزریق ژل با در نظر گرفتن تورم حاصل از تزریق بلافاصله قابل مشاهده می باشد.

برای خط خنده بوتاکس بهتر است یا ژل؟

بوتاکس نمی‌ تواند خط خنده را به طور کامل از بین ببرد. تزریق ژل خط خنده یکی از بهترین و کم عوارض ترین روش‌های درمان خط خنده است. تزریق فیلر باعث پر شدن چروک‌ ها می‌شود و در نتیجه سطح پوست را هموار می‌ سازد. فیلرها باعث افزایش تولید کلاژن می‌ شوند. کلاژن یک پروتئین است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌ شود و باعث بازسازی پوست می‌شود. تولید این ماده به مرور زمان و افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

ماندگاری فیلر بیشتر است یا بوتاکس

به طور کلی ماندگاری بوتاکس و فیلر به عمق چین و چروک و خطوط پوستی شما و همچنین جنس پوستتان بستگی دارد. ماندگاری بوتاکس معمولاً به برند بوتاکس و تخصص پزشک بستگی دارد؛ اما بین ۹ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. ماندگاری فیلر هم به توجه به نوع فیلر، بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارد. به طور کلی فیلر، دوام و ماندگاری بالاتری به نسبت بوتاکس دارد.

کاندید نامناسب تزریق بوتاکس و فیلر

عوارض جانبی بوتاکس و فیلر

خطرات بوتاکس و عوارض جانبی

بوتاکس تنها برای افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند، پیشنهاد می‌شود. عوارض احتمالی تزریق بوتاکس شامل موارد زیر خواهند بود:

 1. کبودی در محل تزریق
 2. افتادگی پلک‌ها که می‌تواند چندین هفته طول بکشد.
 3. قرمزی و سوزش چشم
 4. سردرد

خطرات فیلر و عوارض جانبی

فیلرهای پوستی نسبت به بوتاکس احتمال خطرات و عوارض جانبی بیشتری دارند. با این حال عوارض جانبی شدید، نادر است. عوارض جانبی خفیف تا متوسط معمولاً طی دو هفته از بین می‌روند. برخی از عوارض جانبی عبارتند از:

 1. واکنش آلرژیک
 2. کبودی
 3. عفونت
 4. خارش
 5. بی‌حسی
 6. قرمزی
 7. جای زخم
 8. در موارد شدید ممکن است تورم طولانی مدت صورت ایجاد شود. بسته‌های یخ می‌توانند به کاهش بی‌حسی موقت و تورم کمک کنند. بهتر است که برای کم کردن خطر ابتلا به این عوارض جانبی، آزمایش آلرژی انجام شود.

صفحه اينستاگرام دکتر سليماني

قیمت بوتاکس و فیلر

به طور کلی تزریق بوتاکس نسبت به تزریق فیلر ارزان‌تر است. البته هزینه‌ تزریق هر کدام از این دو ماده، به ناحیه‌ تزریق و مقدار تزریق بستگی دارد؛ زیرا تنوع فیلر‌ها زیاد است و در نواحی مختلف بدن و با اهداف متفاوت تزریق می‌شوند. هزینه‌ تزریق فیلر می‌تواند طیف بسیار گسترده‌ای داشته باشد.

اگر از فقدان موهای خود رنج می‌برید، می‌توانید با پیوند مو مشکل خود را حل کنید. بزرگترین مزیت پیوند مو این است که فرد اعتماد به نفس خود را بازمی‌یابد. در کلینیک بهین اصفهان از بهترین روشهای کاشت و پیوند مو بهره گرفته شده است تا نتایجی رضایت بخش و شگفت انگیز برایتان به ارمغان آید. در این مرکز از روشهای کاشت مو شامل کاشت مو به روشFUT و FIT برای ایجاد نتیجه‌ای طبیعی استفاده می‌شود. مورد قابل ذکر آن است که شما می‌توانید بر اساس میل خود موهای پیوند یافته را حفظ کنید، آنها را رنگ کنید، مواد آرایشی بزنید، بشویید و با هر مدل مویی آراسته کنید. به منظور دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می توانید با شماره ‌تلفن 03136290689 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین
تلفن : 36290689 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

فیلر چانه چیست و چه تاثیری بر زیبایی صورت دارد؟

رفع چروک و خطوط عمقی پیشانی با تزریق فیلر

لیفت بینی با تزریق ژل یا فیلر برای چه کسانی مناسب است؟

رفع و درمان پف زیر چشم با تزریق فیلر

تزریق ژل خط اشک و جوانسازی زیر چشمنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پس از روش کاشت موی FIT چه مراقبتهایی نیاز است؟پس از روش کاشت موی FIT چه مراقبتهایی نیاز است؟

کاشت مو به روش FIT یکی از روشهای غیرتهاجمی کاشت مو است. در این روش فولیکول های مو به صورت بسیار دقیق از سر بیمار برداشته میشوند وخونریزی و زخم بعد از کاشت مو مشاهده نخواهد شد. انجام این روش کاشت مو نیاز به مراقبت‌های ویژه ندارند ... ادامه مطلب

نحوه و زمان کوتاه کردن مو بعد از کاشت مونحوه و زمان کوتاه کردن مو بعد از کاشت مو

کاشت مو جزء روش‌ هایی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ اما برای این‌ که کاشت مو بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد، نیاز است به یک سری نکات توجه کرد. یکی از این نکات زمان کوتاهی مو ها بعد از کاشت است. ... ادامه مطلب

کاشت ابرو در چند جلسه انجام میشود؟کاشت ابرو در چند جلسه انجام میشود؟

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که بنا به دلایلی مانند تغییرات هرمونی ،عفونت ، اصلاح مکرر و غیر اصولی یا به طور ژنتیکی ابرو های کم پشت و نازکی دارند و این امر اعتماد به نفس شما را کاهش داده است بهتر است این مطلب را از دست ندهید ... ادامه مطلب

تزریق بوتاکس برای رفع خطوط پنجه کلاغی کنار چشمتزریق بوتاکس برای رفع خطوط پنجه کلاغی کنار چشم

روش‌ های زیباسازی زیادی وجود دارد که کمک می کنند با این علائم پیری پوست خداحافظی کنید. در این میان تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم یک روش بس ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465