دکتر محسن سلیمانی

عوارض بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس امروزه با اهداف زیبایی، جوانسازی پوست و حتی درمانی مورد استقبال افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. تزریق بوتاکس در واقع ارسال سیگنال های عصبی به عضلات را مسدود می کند. این فرآیند، مانع از انقباض عضلات مورد نظر شده و برخی از تحرکات عضلانی را فلج می کند، به همین دلیل است که به محو شدن خطوط و چین و چروک های ظریف کمک می کند. بوتاکس یک داروی تزریقی است که از سم بوتولینیوم نوع A ساخته شده است و این سم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

اگرچه این همان سمی است که به صورت خوراکی باعث بوتولیسم ( یک مسمومیت غذایی خطرناک) می شود؛ اما اثرات آن بسته به میزان و نحوه ی استفاده از آن متفاوت است. زمانی که قرار است از بوتاکس در اقدامات زیبایی و درمانی استفاده شود، پزشکان دوز های محدود و البته هدفمند را برای بیمار به کار خواهند برد که تزریق موضعی آن منجر به مسمومیت نمی گردد. عوارض تزریق بوتاکس اغلب به دلیل عدم رعایت نکات علمی برای محل تزریق و مقدار مصرف دارو ایجاد میشود.

نحوه تزریق بوتاکس

بعد از ضد عفونی کردن پوست، تزریق بوتاکس توسط سوزن‌های ظریف در عضلات قسمتی از چهره که مد نظر است، انجام می‌گیرد. این کار بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و ظرافت در کار دارد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

همچنین بخوانید: کاربردهای تزریق بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس

عوامل مؤثر در عوارض بوتاکس

 1. عوارض ناشی از شیوه تزریق بوتاکس: برای به دست آوردن نتایج مناسب باید نکاتی در هنگام تزریق رعایت شوند از جمله باید تزریق بوتاکس در نقاط صحیح و باید با رعایت دوز مناسب انجام گیرد. ممکن است ماده بوتاکس بیش از حد تزریق شود یا کم تزریق گردد و دارو بسیار رقیق شده و پخش شود. بعد از تزریق بوتاکس، نقاط تزریق، فشار و ماساژ داده شوند. در صورت استفاده از داروهای تقلبی و غیر استاندارد و انجام تزریق توسط اشخاص غیر متخصص، ممکن است واکنش های غیر طبیعی در فرد دیده شود که در واقع در صورتی رعایت اصول تزریق بوتاکس پیشانی نباید به وجود بیایند.
 2. عوارض ناشی از تأثیر ماده بوتاکس بر بدن: در اثر سم بوتولینوم بوتاکس ممکن است عوارض جدی در برخی از افراد بشود. گاهی پیش می آید که سم به سایر نواحی بدن غیر ازجایی که بوتاکس تزریق شده است، پخش شود که این مسئله خود موجب بروز عوارضی می شود.
 3. عدم رعایت مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست میشود؟

بوتاکس داخل عضله تزریق شده و مانع از انقباض عضله خواهد شد به همین جهت بوتاکس به هیچ عنوان باعث شل شدن و افتادگی پوست نخواهد شد.

آیا بوتاکس خطرناک است؟

اگرچه بوتولونیوم یک سم کشنده است؛ اما تزریق موضعی با دوز کنترل شده، بی خطر میباشد. تنها درصد کمی از افرادی که بوتاکس تزریق کرده اند دچار عوارض جانبی ناشی از آن شده اند.

عوارض کوتاه مدت بوتاکس

شایان ذکر است که برخی از عوارض کوتاه مدت وجود دارد عوارض جانبی که ممکن است بیماران پس از تزریق تجربه کنند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

عوارض بوتاکس در دراز مدت

در حالی که بوتاکس به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، برخی از عوارض جانبی بالقوه طولانی مدت وجود دارد که بیماران باید از آنها آگاه باشند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

یکی از عوارض جانبی طولانی مدت بوتاکس ضعف عضلانی است. اگر تزریق بوتاکس فراتر از عضله مورد نظر گسترش یابد و عضلات مجاور را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است این اتفاق بیفتد. در موارد نادر، ضعف عضلانی می تواند شدید باشد و حتی ممکن است بر توانایی تنفس یا بلع تأثیر بگذارد.

در برخی موارد، تزریق بوتاکس در گردن یا گلو می تواند منجر به مشکلات گفتاری و بلع اگر تزریق بر عضلات مسئول این عملکردها تأثیر بگذارد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

در حالی که واکنش های آلرژیک به بوتاکس نادر است، ممکن است رخ دهد. علائم یک واکنش آلرژیک می تواند شامل کهیر، مشکل در تنفس و تورم صورت، زبان یا گلو باشد. اگر پس از تزریق بوتاکس علائم واکنش آلرژیک را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در موارد نادر، تزریق بوتاکس در نزدیکی چشم می تواند منجر به مشکلات بینایی شود. این می تواند شامل دوبینی یا تاری دید باشد و در برخی موارد می تواند دائمی باشد.

در حالی که هدف از تزریق بوتاکس فلج موقت عضلات صورت است، خطر کمی وجود دارد که منجر به تغییرات دائمی در حالات صورت شود. اگر تزریق روی عضله اشتباه تأثیر بگذارد یا اگر بوتاکس بیش از حد تزریق شود، ممکن است این اتفاق بیفتد.

 آدرس اينستاگرام دکتر سليماني

عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم

 1. افتادگی پلک بالا یا پایین
 2. ایجاد درد و قرمزی در ناحیه تزریق
 3. اختلال در بینایی
 4. افتادگی و سنگین شدن پلک ها
 5. خون ریزی در محل تزریق
 6. کبودی پس از تزریق بوتاکس
 7. اشکی شدن چشم ها
 8. بی حسی هر دو چشم

برای آگاهی از بهترین روشهای کاشت موی طبیعی کلیک کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، بعد از اورژانس بیمارستان شریعتی ، طبقه دوم بانک آینده ،کلینیک پوست ومو بهین
تلفن : 36290689 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

تزریق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

بوتاکس چه کاربردهایی دارد و در چه نواحی تزریق انجام میشود؟

تزریق بوتاکس برای رفع خطوط پنجه کلاغی کنار چشم

مراقبتها و تأثیرات قابل مشاهده سه روز بعد از بوتاکس

چگونه بوتاکس اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟نظرات کاربران درباره این مطلب :نگین حسامی [ 1402-08-10 ]
والا من الان نزدیک 15 ساله که تزریق بوتاکس پسشانی و خط اخم و حتی خوط پنجه کلاغی رو انجام میدم و همیشه راضی بودم

نگین حسامی [ 1402-08-10 ]
والا من الان نزدیک 15 ساله که تزریق بوتاکس پسشانی و خط اخم و حتی خوط پنجه کلاغی رو انجام میدم و همیشه راضی بودم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیوند ابرو برای چه کسانی مناسب است؟پیوند ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

ابرو یکی از قسمت های است که در زیبایی افراد تأثیر فوق العاده زیادی دارد، لذا بسیاری از افراد که بر اثر عوامل و شرایط مختلفی ابروی آنها کم پشت است سعی بر تقویت ابرو خود دارند. کاشت ابرو روشی مناسب برای افرادی است که خواهان ابروهایی پرپشت‌ تر و خوش‌حالت تر میبباشند. ... ادامه مطلب

عوامل مؤثر در تعیین هزینه کاشت موعوامل مؤثر در تعیین هزینه کاشت مو

زمانی که برای کاشت مو به یک کلینیک زیبایی مراجعه می‌کنید، یکی از چیزهایی که در جلسه مشاوره راجع به آن صحبت می‌شود، هزینه انجام این کار است. پس از اینکه متخصص زیبایی روش مناسب برای شما را تشخیص داده و تعداد جلسات موردنیاز برای انجام کار را تخمین زد، هزینه تقریبی را به شما اعلام خواهد کرد. ... ادامه مطلب

آیا گلوله شدن ژل صورت طبیعی است یا باید نگران آن باشیم؟آیا گلوله شدن ژل صورت طبیعی است یا باید نگران آن باشیم؟

تزریق ژل یکی از روشهای مؤثر برای از بین بردن چین و چروک های صورت و جبران حجم از دست رفته در قسمت های مختلف بدن است. تزریق ژل مانند دیگر عمل‌ های زیبایی، ممکن است برخی عوارض و خطراتی را به دنبال داشته باشد. یکی از این عارضه ها، گلوله شدن ژل است که بنا به دلایلی که در این بخش شرح داده ایم رخ می‌ دهد. ... ادامه مطلب

مقایسه کاشت ابرو به روش های fit و futمقایسه کاشت ابرو به روش های fit و fut

ابروها با این که بخش کوچکی از ظاهر ما را تشکیل می‌ دهند؛ اما تأثیر انکار ناپذیری در زیبایی صورت خواهند داشت. با استفاده از عمل زیبایی کاشت ابرو شما قادر خواهید بود تا فرم ابروهایتان را تغییر داده و ضخامت و طول آنها را افزایش یا کاهش دهید. ... ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465